Informácie o strojčekoch
Strojčeky, používané v hodinkách Victorinox Swiss Army, sa delia na dva typy - mechanické (v nich je pohon zaistený perom) a quartzové (v nich je pohon zaistený batériami). Hodinkové strojčeky sú veľmi jemné mechanizmy, ktoré pomocou súkolia či elektroniky ukazujú analógovým čí digitálnym spôsobom čas, prípadne je čas doplnený inými nadštandardnými funkciami.
Mechanické hodinky – ručný náťah korunkou
V najväčšom koliesku v súkolia - v perovníku, je navinuté pero, ktoré vďaka svojej snahe rozvinúť sa, tlačí na perovník okolo jeho osi. Perovník týmto získava otáčavú energiu a tlačí vďaka ozubeniu do prvého kolesa súkolia - kolesa medziľahlého. Ďalej potom prevody do rýchla roztáčajú koleso minútové, potom sekundové a nakoniec koleso krokové. Do zubov krokového kolesa priamo zasahuje kotva, do ktorej zase zasahuje najjemnejšia súčiastka hodiniek - zotrvačník. Minútové koleso je vyvedené nad základňu a je na ňom nasadená minútová ručička. Minútové koleso ďalej poháňa ručičkové súkolie, ktoré je zakončené kolesom hodinovým, na ktorom je nasadená ručička hodinová. Sekundová mimostredná ručička je nasadená na predĺženom sekundovom kolese.
Mechanické hodinky – automatické (samonaťahovacie)
Automatické hodinky sú mechanické hodinky doplnené samonaťahovacím mechanizmom, ktorý zaisťuje naťahovanie pera v hodinkách bez nutnosti ručného naťahovania. Týmto hodinkám sa tiež hovorí automaty alebo hodinky samonaťahovacie. Pohybom ruky sa v strojčeku roztáča rotor (vahadlo), ktoré je uložené väčšinou centrálne na strojčeku hodiniek. Ten pomocou sprevodovaného súkolia pomaly naťahuje pero. Na rotore je upevnené ozubené koliesko (perovník), ktorý zároveň s otáčkami rotora roztáča súkolie samonaťahovacieho mechanizmu, ktoré naťahuje pero. Toto pero potom poháňa súkolia hodinkového mechanizmu. Tieto hodinky je dobré stále nosiť na ruke pre rovnomerný ťah pera do súkolia - tým sa zaistí slušná presnosť hodiniek a maximálna dĺžka chodu hodiniek po odložení v pokoji. Čím viac je totiž pero v plne natiahnutom stave, tým má stabilnejší plný tlak do súkolia a tým presnejšie hodinky sa samonáťahom idú. Obavy o poškodenie pera sú zbytočné - pero je vybavené klznou spojkou , ktorá zabráni pretiahnutia pera. Niektoré modely hodiniek so samonáťahom, majú na číselníku funkciu ukazovateľa rezervy chodu - natiahnutie pera.
Hodinky s automatom sú dnes veľmi obľúbené, pretože s nimi nosíte na ruke storočnú tradíciu vývoja hodinkových mechanizmov, ktoré sú dnes na základe úžasných inovácií už naozaj veľmi presné. Hodinky s automatom majú v sebe mnohoročnú tradíciu hodinárskeho umenia, múdrosti a dôvtipu dedenia a zdokonaľovania inovácii pre krásu a presnosť hodinkových strojčekov – samozrejme aj kompletných hodiniek .
nákres automatu
Schéma mechanického automatu:
1. perovník s perom
2. súkolia
3. Krokové koleso a kotva
4. Zotrvačník a vlások
5. Rotor samonáťahu
5a. Ručný náťah korunkou
6. Ručičkové súkolia a ručičky
Quartzové hodinky – batériové
Quartz znamená latinsky kryštál. Francúzsky fyzici Pierr a Paula Jacquesa Curie objavili už v roku 1880 piezoelektrický jav. Prišli na to, že keď sa na dve proti sebe ležiace plochy kryštálu vložia kovové elektródy a zavedie sa do nich striedavé napätie, kryštál sa rozkmitá určitým kmitočtom. Na základe tohto poznatku vynašiel americký hodinár Warren Alvin Marrison kremenný kryštál. Vzhľadom k pravidelnosti kmitov dostáva strojček presné impulzy do súkolia, čím je docielená veľmi slušná presnosť hodiniek.
Zo základného zdroja energie - batérie - je vedená energia do elektronickej dosky s integrovaným obvodom. Z tohto obvodu sú vysielané už impulzy ďalej do cievky, ktorá vysiela impulzy zosilnené do statorov. Medzi statormi sa nachádza magnetický rotor, ktorý sa na základe týchto impulzov po sekundách otáča. A rotor sa skladá nielen z magnetickej časti, ale aj z časti ozubenej. Táto ozubená časť ďalej zaberá do súkolia. Je to vlastne obrátený pohyb súkolia - energie, ako súkolia v mechanickom strojčeku. Len pre upresnenie - tento rotor nemá vôbec nič spoločného s rotorom mechanických automatických hodiniek (snáď len otáčavý pohyb, ale vizuálne sú úplne odlišné). Takto by quartzový strojček išiel veľmi nepresne. A tu prichádza na rad kryštál zabudovaný do elektronickej dosky. Usmerňuje a ustaľuje impulzy - kmity natoľko, že tieto strojčeky sú potom veľmi presné.
Mechanické strojčeky:
ETA VALJOUX 7750
- rezerva chodu 48 hodín
- 28 800 kmitov za hodinu
- 25 kameňov
- ø 30.00 mm
Použité v modeloch Alpnach, Airboss, Infantry Vintage
ETA 2824-2
- rezerva chodu 38 hodín
- 28 800 kmitov za hodinu
- 25 kameňov
- ø 25.60 mm
Použité v modeloch Infantry, Airboss, Infantry Vintage, Alliance
ETA 2836-2
- rezerva chodu 38 hodín
- 28 800 kmitov za hodinu
- 25 kameňov
- ø 25.60 mm
Použité v modeloch Officers
ETA 2892 A2
- rezerva chodu 42 hodín
- 28 800 kmitov za hodinu
- 21 kameňov
- ø 25.60 mm
Použité v modeloch Dive Master
ETA 2897
- rezerva chodu 42 hodín
- 28 800 kmitov za hodinu
- 21 kameňov
- ø 25.60 mm
Použité v modeloch Airboss,
Všetky mechanické hodinky pre vás tikajú na tejto stránke